Które tabletki z ibuprofenem są najlepsze?

Które tabletki z ibuprofenem są najlepsze?

Ibuprofen, to obok paracetamolu najpopularniejszy lek przeciwbólowy w naszym kraju. Wynika to zarówno z mnogości preparatów, których jest on głównym składnikiem, jak i dostępność bez recepty.

Apteczne półki zadziwiają wręcz różnymi formami i obietnicami, że dana tabletka szybciej się wchłania aniżeli konkurencja. Jaka jest prawda?

Różne formy podania leku

Mimo tego, że leki zawierające ibuprofen są dostępne bez recepty, nadal jest on lekiem i niesie ze sobą zagrożenia. Wojna między producentami trwa w najlepsze, jednak największą uwagę klientów przykuwa się do formy podania leku. Na rynku występują przede wszystkim tabletki powlekane, tabletki o przyspieszonym rozpadzie, kapsułki miękkie i zawiesiny, które zwykle przeznaczone są dla najmłodszych. Różnice w działaniu są tu jednak kosmetyczne. Kapsułki zaczynają działać po około 20 minutach, natomiast tabletki o przyspieszonym rozpadzie i zawiesina po około dwudziestu minutach. Klasycznym tabletkom zajmuje to tylko nieco dłużej.

Czy warto jest dopłacać do szybciej wchłanialnych form?

Na pewno nie, kapsułki z ciekłą formą ibuprofenu są tylko nieco droższe o klasycznych tabletek i niewielką różnicę warto jest pokryć. Jednakże kiedy mówimy o formach dwukrotnie droższych od zwykłej tabletki to nie ma najmniejszego sensu. Ponadto o wiele bardziej istotna jest nie forma podania, a związek w którym to występuje substancja czynna. Najpopularniejsza jest forma kwasowa, która dzięki dodatkom wchłania się wystarczająco dobrze. Jeśli chodzi o otoczkę tabletki to różnica jest kosmetyczna.

2 komentarze do “Które tabletki z ibuprofenem są najlepsze?

  1. Aż głowa boli od ilości tabletek przeciwbólowych na półkach, zawsze wybieram najtańsze z tą substancją, której szukam.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *